Technologia flash - idealne www

Przejdź do treści

Menu główne:


Strona WWW w technologii flash?

Technologia tworzenia stron WWW z roku na rok się nieco zmienia i modyfikuje. Mamy do czynienia z wieloma coraz to nowszymi technologiami, dzięki którym strony mają być jeszcze atrakcyjniejsze wizualnie i jeszcze solidniejsze technicznie. Jedną z technologii znanych nam dobrze od kilkunastu lat jest FLASH. Technologia ta ma swoich zwolenników i przeciwników jeżeli chodzi o tworzenie stron WWW, ale jak zwykle bywa nic nie jest czarno-białe, więc również w tym wypadku znajdziemy szereg wad i zalet. Postanowiliśmy je nieco omówić i przybliżyć osobom, które właśnie rozważają rozpoczęcie budowy strony WWW opartej o FLASH.

ATRAKCYJNY WYGLĄD
Nie da się zaprzeczyć, że to co najbardziej przyciąga ludzi do tworzenia stron w tej technologii to przede wszystkim ich niezmiernie atrakcyjny wygląd, wyróżniający się mocno na tle wielu klasycznych stron WWW. Rozwijająca się technologia sprawiła, że Flash jest w stanie na naszym ekranie czynić prawdziwe cuda, a użytkownicy takiej strony będą zachwyceni. Dzisiejsze technologie klasyczne pozwalają jednak na uzyskanie również niezwykle atrakcyjnego wyglądu strony WWW bez konieczności używania Flasha.  

TRUDNOŚCI W EDYTOWANIU
Dla wielu amatorów tworzenia stron WWW technologia ta okaże się zbyt trudna do edycji. Jeżeli strona nie zostanie podłączona do odpowiedniego dla nas CMS na pewno będziemy mieli problem z jakimikolwiek zmianami. Po podłączeniu jej do systemu CMS i tak będzie potrzebna osoba znająca się na technologii flash do wykonania kluczowych zmian i większych przeróbek. To jednak nie stanowić powinno problemu, bowiem podobnie jest w przypadku chęci przebudowania nieco bardziej gruntownie stron WWW opartych o klasyczny HTML.

INNE UTRUDNIENIA
Do poważniejszych utrudnień możemy zaliczyć problem z pozycjonowaniem stron opartych o tą technologię. Wiele mówi się o tym, że został on już dawno rozwiązany jednak praktyka pozycjonerska pokazuje coś zgoła innego. Często niestety strony te są również trudne w edycji, co może w przypadku konieczności wykonywania częstych i szybkich aktualizacji kodu strony pod SEO stanowić problem nie tylko dla osoby będącej laikiem, ale również dla zawansowanych użytkowników. Nadal przyznać trzeba, że mimo dynamicznych zmian około 95% użytkowników posiada dostęp do flash. Tych pozostałych 5% może okazać się dla nas niedostępnych.

PODSUMOWANIE
Technologia Flash jest doskonałą technologią od strony wizualnej, choć pędzący rozwój innych języków sprawił, że niemal takie same efekty możemy osiągnąć w inny sposób. Poza wyglądem możemy mieć również trudności w pozycjonowaniu strony WWW opartej o tą technologię, a dodatkowo jest to strona WWW, która czasami jest trudna w edycji. FLASH jest doskonałym sposobem na sprawienie by nasza strona była atrakcyjniejsza. Może posłużyć jako fantastyczny dodatek, ale wykorzystanie w całości technologii tej do stworzenia strony WWW powinniśmy dobrze przemyśleć.
To nie jest zła technologia, ale trzeba potrafić wykorzystać ją z rozwagą. Dzięki teju uzyskamy fantastycznie rozwiniętą stronę WWW, która będzie dobrze prezentowała się również w warstwie wizualnej.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego