Strony WWW - idealne www

Przejdź do treści

Menu główne:


Czego wystrzegać się przy budowaniu strony WWW?

O tym, że stronę warto posiadać przekonani jesteśmy praktycznie wszyscy. Godziny spędzone przy Internecie często jednak powodują w nas jedynie serię frustracji zamiast przyjemności? Czemu tak się dzieje? Przede wszystkim winni są webmasterzy, którzy notorycznie popełniają błędy, przez które strona WWW notuje jedynie odpływ użytkowników. Fatalne rozwiązania techniczne, nieprzemyślane kroki w czasie budowania serwisów internetowych powodują często efekty zupełnie odwrotne do zamierzonego. Przyjrzyjmy się temu, co bywa irytujące na stronach WWW.

KLIKALNOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM
Brak opanowania w zdobywaniu kliknięć bywa nieznośny. Uporczywie uruchamiane filmy Video, tworzone po to by klikać listy z obrazkami to tylko najmniejsze przewinienia i jednocześnie ewidentny przerost formy nad treścią, którym raczą nas twórcy stron. Klikanie w kolejne elementy strony będzie na pewno miało krótki efekt w postaci faktycznego wzrostu kliknięć w oczach naszych reklamodawców, ale ostatecznie przełoży się na spadek jakości użytkownika. Takie praktyki prędzej czy później prowadzą również do tworzenia się wokół naszego serwisu niezwykle negatywnej opinii, której pozbycie się z czasem bywa trudne.

PRZESYT REKLAM
Dodatki blokujące reklamy to dziś jedne z podstawowych dodatków instalowanych zaraz po uruchomieniu przeglądarki. To, że w ogóle takie produkty powstały i się rozpowszechniły zawdzięczamy przede wszystkim nieodpowiedzialnym twórcom stron WWW, których jedynym i nadrzędnym celem było zarabianie kolejnych kilku złotych w programach partnerskich, na klikanlnych reklamach i kolorowych banerach, które zalewały ich strony.

IRYTUJĄCE DODATKI
Im więcej tym lepiej – z takiego założenia wychodzą niektórzy twórcy stron. Mrugające elementy zasłaniające treść wyskakujących właśnie nachalnie powiadomień. Nic prostszego. W ten sposób na pewno pozbędziesz się użytkowników ze swojej strony i sprawisz, że na sam widok jej nazwy na pasku adresu dostawać będą dreszczy. Warto tu ograniczyć się do minimum i przede wszystkim wykonać jedynie takie dodatki, jakie na pewno będą przydatne i funkcjonalne dla użytkownika określonego tematu naszej witryny. Nie zasypujmy go zbędnymi informacjami i nachalnie ponawiającymi się elementami strony. Uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego tym sposobem.

Jak łatwo zauważyć w powyższych przykładach podstawowym błędem popełnianym przez osoby tworzące serwisy WWW jest brak szacunku do użytkownika. Ten za brak szacunku z pewnością należycie się odwdzięczy. W najlepszym dla nas wypadku skorzysta ze strony konkurencji, a w najgorszym również doda naszą stronę do stron blokowanych na przykład w swojej przeglądarce. Nie zawsze więc modne rozwiązania przyniosą korzyść, a to że coś jest modne nie gwarantuje nam jeszcze sukcesu jako twórcom strony WWW.
Stosując się do pewnych zasad internetowego savoir vivre czyli po prostu szanując użytkownika i cel, w jakim udał się na naszą stronę zyskamy niezwykle wiele. Osobę wierną naszemu portalowi, która chętnie do nas powróci przeczytać kolejne treści, p[obrać kolejne pliki lub komunikować się z użytkownikami jeżeli prowadzimy forum.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego