PHP dla początkujących - idealne www

Przejdź do treści

Menu główne:


PHP dla początkujących

PHP jest językiem, który w informatyce istnieje od wielu lat. Oczywiście przeżył on wiele rewolucji i praktycznie co rok pojawiają się jego udoskonalenia i nowe wersje. PHP pozwala na stworzenie niezwykle skomplikowanych skryptów, które dają nam niesamowite wręcz możliwości, ale również na napisanie niezbędnych fragmentów kodu stron internetowych, które wyglądają niepozornie, a jednak właśnie tą technologią są wspomagane. Php to znacznie większe możliwości od klasycznego HTMLA, choć oba języki są od siebie znacząco różne.

DO CZEGO PRZYDA SIĘ PHP
Można powiedzieć, że język ten w pewien naturalny sposób jest przedłużeniem html i uzupełnia się z nim od wielu lat. Dzięki php będziemy mogli wywołać wiele procesów bezpośrednio na naszym serwerze, czego nie będziemy w stanie oczywiście zrobić za pomocą języka html. Php znacznie lepiej bowiem komunikuje się z bazami danych i to w zasadzie on do tej komunikacji będzie służyć jeszcze zapewne wiele lat. Php przede wszystkim stale jest rozwijany w niesamowicie dynamicznym tempie, przez co znajduje coraz to nowsze zastosowania. Współcześnie niemalże nie istnieją strony, które nie wykorzystywałyby w jakimś stopniu tego właśnie języka, a sam fakt posiadania php na serwerze jest wymagane nawet przez laików projektujących amatorskie strony WWW.

Podsumowując można powiedzieć, że o ile html czy css tworzą wizualną warstwę witryny, to właśnie PHP jest odpowiedzialne za wszystkie wykonywalne skrypty. Dla przykładu pierwszymi dwoma językami będziemy w stanie stworzyć przepiękny formularz kontaktowy z efektownym wyglądem, ale dopiero wprowadzenie PHP sprawi, że formularz ten stanie się aktywny i faktycznie będzie w stanie z użyciem serwera przekazywać pocztę na naszą skrzynkę email.
Kursów języka php jest całe mnóstwo. Znajdziemy zarówno takie w wydaniach tradycyjnych na papierze, jak również nowoczesne kursy internetowe, z których korzystanie będzie dla nas jeszcze prostsze, a przy okazji będziemy mogli często interaktywnie przećwiczyć pewne zadania. Podobnie jak w przypadku innych języków należy zapoznać się z podstawami, a następnie wykorzystać również dostępne (również darmowe) oprogramowanie, które pomaga w tworzeniu struktury kodu.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego